Oferujemy pellet sosnowy wysokiej jakości, pellet w bardzo atrakcyjnej cenie.

logo

Pn - Pt 8:00 - 16:00

Weekend ZAMKNIĘTE

Pellet bez tajemnic

pellet to paliwo ekologiczne pellet paliwem ekologicznym

Pellet jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw. Stouje się je do kotłów mu przeznaczonych (wtedy urządzenia mają największą sprawność), nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do jego spalania), piecyków pelletowych, kóz na pellet, do kotłów zgazowujących drewno oraz innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Jest wykorzystywane jakopaliwo stałe bądź uzupełniające przy spalaniu węgla.

Z czego powstaje?

Pellet może być produkowany w zasadzie ze wszystkich rodzajów roślin, jednak najcenniejszym i  najbardziej kalorycznym jest ten wykonany z trocin drzewnych, tak jak nasz Pellet Królewski.  

Dlaczego pelet jest ekologiczny?

Granulki drzewne są paliwem ekologicznym o zerowej emisji CO2. Po pierwsze jest ekologiczny ponieważ powstaje z drewna (trocina), które w procesie fotosyntezy pochłonęło tyle CO2, co zostanie wygenerowane podczas jego spalania, co sprawia, ze emisja jest na poziomie zero. Po drugie podczas procesu spalania popiół, który zostaje może być wykorzystywany jako nawóz organiczny pod trawniki lub rośliny zielone. Popiół, o którym tu mowa jest wydzielany w śladowych ilościach tj. do 5kg z 1 tony (dla porównania z ekogroszku to nawet 150 kg). 
By jednak ogrzewanie peletem było rzeczywiście ekologiczne należy spełnić dwa warunki:

  1. Pellet powinien być spalany w urządzeniach o niskiej emisji. Najlepsze są kotły posiadające certyfikat 5 klas y(maksymalne normy emisji związków i pyłów określa norma EN 303-5:2012 oraz regulacje wewnętrzne krajów UE).
  2. Używać wyłącznie pelletu drzewnego z trocin wysokiej jakości, z jakich jest produkowany King Pellet.

Jakie są normy peletu?

Do większości urzadzeń drzewnych dedykowany jest pellet wykonany z trocin i ścinek drzewnych. Wysoką jakość takiego rodzaju paliwa potwierdzają certyfikaty opierające się na normie EN 14961-2:2011. Najwyższa jakość prezentują pellety poparte certyfikatami ENplusA1 oraz DINplus. Kupując u producenta posaidającego takie certyfikaty można zakładać, że kupujemy towar z pierwszej półki. Istnieją jednak także producenci, którzy nie posiadając certyfikatu produkują bardzo dobrej jakości biopaliwo. Warto, w przypadku podjęcia decyzji o zakupie takiego biopaliwa, postawić na sprawdzonego, dobrego dostawce, posiadającego pozytywne opinie w środowisku.

Po czym poznać dobry pellet? Jak czytać certyfikaty i normy?

Wyznacznikiem dobrej jakości pelletu jest jego kaloryczność, własciwości opałowe oraz odporność na kruszenie się. Informacje takie mimo, ze są cenne niewiele mówią klientom. Zatem na co warto zwrócić uwage przy zakupie tego biopaliwa?

Co zatem użytkownik pelletu powinien wiedzieć o znaczeniach symboli, umieszczonych na opakowaniach pelletu?
Warto tutaj zwrócić uwagę na kolor oraz strukturę. Dobrej jakości pellet powinien mieć jednolitą strukturę, a granulki powinny być w przybliżonym kształcie, kolorze oraz o takiej samej granulacji. Warto także sprawdzić w jakich opakowaniach jest pakowany i czy nie widać śladów wilgoci.

Wspólne normy europejskie

Określenie wspólnych norm europejskich w obszarze paliw z biomasy stało się faktem we wrześniu 2011 r., kiedy to w życie wszedł certyfikat EN 14961 (jego polskim odpowiednikiem jest norma PN-EN 14961). Seria ta obejmuje sześć norm:

  • EN 14961-1 (PN-EN 14961-1:2010) – przedstawia ogólną klasyfikację biomasy.
  • EN 14961-2 – określa podstawowe parametry jakościowe pelletu.
  • EN  14961-3 – brykiety drzewne do zastosowań nieprzemysłowych.
  • EN 14961-4 – zrębki drzewne do zastosowań nieprzemysłowych.
  • EN 14961-5 – drewno opałowe do zastosowań nieprzemysłowych.
  • EN 14961-6 – pelety niedrzewne do zastosowań nieprzemysłowych.

Popularność i możliwości zastosowania pelletu

Pellet stał się popularny już jakiś czas temu i jest szeroko używany w Europie Zachodniej, na przykład w Danii, Szwecji, Austrii, Niemczech i Włoszech. Zalety tego biopaliwa zostały także docenione w Polsce i obecnie zainteresowanie ekologicznym ogrzewaniem wzrasta.

image

Masz wątpliwości lub pytania?

Zadzwoń do nas

Główne zalety naszego pelletu

King Pellet posiada certyfikat EUROCERT UA-006/01/302

Ilość ton pelletu potrzebna do ogrzania jednorodzinnego domku o powierzchni 200 m2 w ciągu roku waha się w okolicach 3 ton dla domu energooszczędnego

Podczas jego spalania naszego sosnowego pelletu do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje takie jak benzo(a)pireny, dwutlenki siarki lub azotu

Wartość opałowa pelletu KingPellet to 18,53 - 19,68 MJ/kg, porównywalna z najwyższej jakości drewnem opałowym. Zawartość wilgoci to tylko 7,8%, a popiołów 0,47%

Do produkcji pelletu wykorzystujemy wyselekcjonowane trociny sosnowe