Oferujemy pellet sosnowy wysokiej jakości, pellet w bardzo atrakcyjnej cenie.

logo

Pn - Pt 8:00 - 16:00

Weekend ZAMKNIĘTE

Koszty ogrzewania pelletem

oszczędne ogrzewanie koszt ogrzewania pelletem

Patrząc na sytuację w kraju i za granicą koszty ogrzewania domu nieustannie rosną. Każdy z nas szuka oszczędności nawet jeśli chodzi o zapewnienie sobie ciepła na zimę czy chociażby ciepłej wody. Wybierając rodzaj ogrzewania warto się zastanowić nad jego efektywnością, ilością zainwestowanych pieniędzy w odpowiedni kocioł itp. Nowym rozwiazaniem jakie proponuje nam branża ciepłownicza już od dawna jest ogrzewanie domu pelletem i stworzone do tego celu odpowiednie kotły. Kotły na pellety są to jedne z najnowocześniejszych i najefektywniejszych urządzeń do spalania paliw stałych. Dodatkowym atutem jest to, że dzięki możliwości automatycznego rozpalania paleniska oraz stopniowego dozowania pelletów, ich obsługa nie jest uciążliwa.

Pelet jest najmłodszym z paliw spotykanych na naszym rynku. Jeszcze kilka lat temu mało kto wiedział o istnieniu takiego opału. Powstaje z trocin i zrębków drzewa i przyjmuje postać granulatu. Jest uznawany za paliwo ekologiczne, ponieważ emisja dwutlenku węgla do atmosfery podczas jego spalania jest równa ilości dwutlenku pobieranego przez drzewa w czasie wzrostu. W związku z tym emisja spalin jest praktycznie zerowa.

Obecnie użytkowników kotłów na pellety z roku na rok przybywa. Urządzenia te osiągają bowiem wysoką sprawność (od 84 do 92%) i są znacznie mniej uciążliwe w obsłudze, niż inne modele przeznaczone do spalania paliw stałych. Biorąc pod uwage wartość opałową, jest ona tylko 30% niższa od wartości opałowej węgla.

Koszty montażu kotła na pellet

Szacunkowy koszt montażu kotła dla domu o powierzchni 150m kwadratowych waha się w przedziale 1500-2000zł. Do tej kwoty należy doliczyć koszt zakupu samego kotła. W zależności od rodzaju można wyróżnić:

 • kocioł z palnikiem retortowym - 5000 zł
 • kocioł z palnikiem zasypowym - 7500 zł
 • kocioł wyposażony dodatkowo w układ oczyszczania palnika - powyżej 10 000 zł
 • układ dostarczający paliwo do zasobnika - 4000 zł
 • dwie pompy - obiegowa układu grzewczego oraz zasobnika ciepłej wody - 2 × 500 zł
 • zawory bezpieczeństwa i naczynie przeponowe - 400 zł
 • zasobnik ciepłej wody o pojemności 150 l - 1500 zł

Pierwszego uruchomienia wraz z regulacją parametrów podawania paliwa oraz zaprogramowania termostatu pokojowego powinien dokonać autoryzowany serwis. Niekiedy usługa ta jest już wliczona w cenę urządzenia; jeśli nie - kosztuje to co najmniej 500zł. Liczby początkowo mogą przerażać, ale kwota ta się zwróci, ponieważ zaoszczędzimy na opale w przyszłości.

Koszty eksploatacji kotła na palety

Koszty eksploatacji kotłowni na pelety zależą przede wszystkim od ceny paliwa. Dobrej jakości pelety można kupić już za 570 zł za tonę luzem  lub workowane po 620 zł za tonę. Na ogrzanie domu oraz przygotowanie ciepłej wody (przez cały rok) zużyjemy około 7 ton paliwa, co daje kwotę 4500 zł (bez kosztów transportu). Do tego trzeba jeszcze doliczyć przegląd kotła, czyli wydatek 300-500 zł oraz koszt części zamiennych (najszybciej zużywającym się elementem jest elektryczna zapalarka - koszt 100 zł).
Przy eksploatacji kotłów na paliwa stałe należy pamiętać o konieczności czyszczenia przewodów spalinowych - zgodnie z przepisami należy to robić cztery razy w roku.

Samą ilość zużywanego pelletu na rok można sobie obliczyć jeśli posiadamy Świadectwo Charakterystyki Energetycznej budynku, w którym powinno być określone zapotrzebowanie na energię końcową.

Dla przykładu:
z peletu klasy DINplus czy EN plus A1 uzyskuje się 4,8[kWh/kg] energii , przy zapotrzebowaniu na energię końcową EK na przykład = 125 [kWh/m2] rocznie i biorąc do obliczeń powierzchnię użytkową = 150 [m2] wychodzi :
(125[kWh/(m2)] * 150[m2]) / 4,8[kWh/kg] = 3906 [kg/rok]
a to oznacza, że uzyskujemy zużycie około 4 [ton] peletu rocznie.  

Jaki kocioł na pellet wybrać

Przy wyborze odpowiedniego kotła zawsze nasuwa się pytanie jaki wybrać i czy jego konstrukcja może mieć wpływ na spalanie danego paliwa. Konstrukcja kotła jak najbardziej ma wpływ na to, ile zużyjemy danego paliwa. Klienci bardzo często poszukują kotłów wielopaliwowych, które oprócz peletu spalają tez na przykład ekogroszek czy drewno. Tego rodzaju kotły mają niższą sprawność przez co mogą zużywac więcej peletu w ciągu sezonu niż kotły typowo dedykowane pod ten rodzaj paliwa.

Na co zatem warto zwrócić uwagę, by zakup kotła był trafiony?

 • wymiennik - najlepszym jest wymiennik pionowy, poziomy szybciej się zabrudza co wpływa na obniżenie wydajności kotła
 • automatyczne czyszczenie wymiennika - kocioł z automatycznym czyszczeniem posiada wysoką sprawność, nie trzeba czyścić go ręcznie, nie zabrudza się tak szybko w związku z czym generuje niższe koszty ogrzewania a w kotłowni jest bardziej czysto
 • czyszczenie palnika - przy wyborze kotła warto też zwrócić uwagę czy posiada automatyczne czyszczenie palnika lub jakiś system wspomagania czyszczenia
 • kocioł na pellet musi mieć obowiązkowo automatyczną zapalarkę oraz modulację spalania od 30% do 100% mocy znamionowej, by mógł pobierać moc w zalezności od potrzeby
 • idealny kocioł to taki, który posiada system kontroli spalania, dzięki czemu doreguluje się sam kiedy parametry ulegna zmianie
 • istotną rzeczą jest coroczny przegląd kotła oraz jego serwis, warto o to zapytać przed zakupem
 • należy także sprawdzić wszystkie techniczne rzeczy takie jak: wysokość otworu wlotowego do komina, czy kocioł da radę zmieścic się w drzwiach do kotłowni i czy po jego zamontowaniu będzie swobodny dostęp by wybrac popiół i dosypac paliwa.
 • należy także zastanowić się nad regulacją temperatury w pomieszczeniach czy będzie ona regulowana termostatami, pogodowa czy czasowa. Odpowiedni dobór regulacji temperatury także obniżyć koszty ogrzewania w późniejszym czasie.

z życia wzięte: Ogrzewanie pelletem kosztuje mniej niż palenie papierosów

Czy wiesz, że 1 worek pelletu kosztuje tyle samo co 1 paczka papierosów? Na ogrzanie domku jednorodzinnego potrzeba średnio 4 tony pelletu na rok - to jest 264 worków. Średni palacz spala 1 paczkę papierosów dziennie czyli aż 365 paczek w roku. Koszt palenia papierosów to około 5000 zł na rok, w czasie gdy koszt 4 ton pelletu to tylko 3600zł.

Reasumując: roczny koszt ogrzewania domu jest niższy niż koszt palenia papierosów.

image

Masz wątpliwości lub pytania?

Zadzwoń do nas

Główne zalety naszego pelletu

Ilość ton pelletu potrzebna do ogrzania jednorodzinnego domku o powierzchni 200 m2 w ciągu roku waha się w okolicach 3 ton dla domu energooszczędnego

Podczas jego spalania naszego sosnowego pelletu do atmosfery nie wydzielają się żadne szkodliwe dla środowiska substancje takie jak benzo(a)pireny, dwutlenki siarki lub azotu

Wartość opałowa pelletu KingPellet to 18,53 - 19,68 MJ/kg, porównywalna z najwyższej jakości drewnem opałowym. Zawartość wilgoci to tylko 7,8%, a popiołów 0,47%

Do produkcji pelletu wykorzystujemy wyselekcjonowane trociny sosnowe

King Pellet posiada certyfikat EUROCERT UA-006/01/302